Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آخرین اخبار

حرکات اصلاحی
ارسال گزارش
خبرنگار افتخاری

ProJoom Multi Rotator: No banners detected!

جهل فرهنگی و کناره گیری روشنفکران عامل جولان سلبریتی ها در جامعه

یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 15:55 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 

 روابط عمومی بنیاد به نقل از رادیو گفتگو: مدیر بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی گفت: غیبت روشنفکران در جامعه باعث جولان سلبریتی ها می شود و متاسفانه به خاطر بی توجهی مردم به تخصص و دانش این رفتارها تأثیرخود را بر مردم خواهد گذاشت.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع نقد و بررسی دلایل سلبریتیزه شدن فرهنگ ایرانی و با حضور مصطفی راستینه مدیر بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی روانه آنتن شد.

 

مدیر بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی در ابتدا اظهار کرد: سلبریتی ها معمولاً افرادی تأثیرگذار و در حوزه اجتماعی بسیار قوی اند، حتی در برخی موارد به عنوان مرجع اجتماعی شناخته می شوند. 

 

راستینه افزود: سلبریتی ها در حوزه های مختلف هنری، ورزشی و غیره وجود دارند و به سبب گستردگی طیف آنها در حوزه های گوناگون، باید حمایت حداکثری را از جامعه داشته باشند.

 

وی همچنین بیان داشت: این مرجع اجتماعی می تواند حق اظهارنظر داشته باشد و نظریات خود را در جامعه اعلام کند اما مشکل اینجاست که نخبگان و متخصصان ما که باید مرجع نظرات باشند متاسفانه به خاطر قدرت این سلبریتی ها کنار می روند و سلبریتی ها تاثیرگذاری بر افکار عمومی را به دست می گیرند. 

 

مدیر بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی گفت: سلبریتی می تواند در ارتقای سطح فرهنگی کمک کننده باشد اما به شرط اینکه افکار عمومی را به سمت پیشرفت جامعه سوق دهد نه اینکه باعث شود افکار عمومی و سرمایه اجتماعی به خطا روند. 

 

راستینه تصریح کرد: سلبریتی ها به خاطر حرفه جذاب و سبک زندگیشان مورد توجه اند و هر حرکتی و مجلسی که در آن باشند در صدر اخبار قرار می گیرد و آشنایی مخاطبان با آنها موجب افزایش تاثیرگذاری آنها بر حوزه اجتماعی خواهدشد. 

 

وی متذکر شد: یک سلبریتی با توجه به سرمایه عظیمی که دارد وارد عرصه های سیاسی، اقتصادی و حتی طبابت در جامعه می شوند درحالیکه برای ورود به این حوزه ها باید تخصص این کار را داشته باشند اما متاسفانه با وجود اینکه تحصیلات آکادمیک در این حوزه ندارند ورود می کنند و از آن بدتر اینکه مورد استقبال مردم هم قرار می گیرند. 

 

مدیر بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی عنوان کرد: روشنفکران و نخبگانی که باید برای پیشرفت جامعه باشند به خاطر برخوردهای سیاسی و اجتماعی کنار گذاشته می شوند. غیبت روشنفکران در جامعه باعث جولان سلبریتی ها می شود و متاسفانه به خاطر بی توجهی مردم به تخصص و دانش این رفتارها تأثیرخود را بر مردم خواهد گذاشت.

 

راستینه در ادامه این مطلب افزود: سلبریتی ها مولد رفتار یا گفتار عامیانه و یا به تعیری می توان از آنها با عنوان پوپولیستی فرهنگی نام برد که البته زودگذر هستند و عمر زیادی هم ندارند. یکی از ایرادات بزرگ ما این است که چهل سال از عمر انقلاب می گذرد اما به جای جنگ با جهل، با جاهل جنگیده ایم و هیچ وقت سطح سواد رسانه ای، اجتماعی و فرهنگی مردم مان را بالا نبرده ایم.

 

وی ابراز داشت: در همه دنیا سلبریتی ها تحصیلات بالایی دارند و با علم به نیاز مردم و حضور مشاوران تاثیرگذاری خود را به بهترین شکل انجام می دهند. اما متاسفانه به علت جهل فرهنگی در جامعه و بی توجهی مدیران به این مسئله، هر سلبریتی با اظهارنظر در مورد هر اتفاقی در صدر رسانه ها قرار گرفته و مردم هم از حرف او تبعیت می کنند. این، به ضعف کار آموزشی و فرهنگی و اجتماعی ما برمی گردد که هر کاری که می خواهند انجام دهند. 

انتهای پیام/

خواندن 10975 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...