Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آخرین اخبار

حرکات اصلاحی
ارسال گزارش
خبرنگار افتخاری

ProJoom Multi Rotator: No banners detected!

چشم و همچشمی در سزارین!

شنبه, 17 آذر 1397 ساعت 16:29 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

برخی متخصصان علت افزایش گرایش زنان به سزارین را فرار از درد زایمان می‌دانند، اما زایمان به این شیوه با درد فراوان و عواقب منفی متعددی نیز همراه است.

تهران-خبرنگار آسیب نیوز: برخی متخصصان علت افزایش گرایش زنان به سزارین را فرار از درد زایمان می‌دانند، اما زایمان به این شیوه با درد فراوان و عواقب منفی متعددی نیز همراه است.

 

زایمان طبیعی مناسب ترین و بهترین روش زایمان است و همه پزشکان هم این روش را تایید می کنند اما متاسفانه در کشور ما آمار سزارین که از زایمان طبیعی خطرناک تر و عوارض بیشتری دارد بالا رفته است.

چشم و همچشمی در سزارین!

برخی متخصصان علت افزایش گرایش زنان به سزارین را فرار از درد زایمان می‌دانند، اما زایمان به شیوه سزارین با درد فراوان و عواقب منفی متعددی نیز همراه است. عده زیادی از مادرانی که برای اولین بار باردار شده اند از ترس درد حین زایمان به سزارین پناه می‌برند، غافل از این که پس از عمل باید درد زیادی تحمل کنند، ضمن این که هر بار جراحی سزارین به ایجاد چسبندگی‌های داخل شکم منجر می شود که سرانجام باعث دردهای مزمن طولانی در سال های بعد خواهد شد.

 

سیتا عیسی پور، جراح و متخصص زنان و زایمان گفت: زایمان طبیعی با توجه به عوارض کمی که دارد به طور حتم بهتر از سزارین هست؛ آمارها نشان می‌دهد به علت ترس مادران باردار از درد زایمان طبیعی، زایمان به صورت سزارین طی چند سال اخیر افزایش زیادی داشته است.

وی با بیان اینکه انجام عمل سزارین در دنیا تنها 10 درصد اما در کشور ما چند برابر آمار جهانی است، افزود: بالا بودن آمار تعداد سزارین در کشور ایران به دلایل مختلف است که مهم ترین آن شاید استرسی است که مادر در هنگام زایمان طبیعی ممکن است به آن دچار شود بنابراین ترجیح می‌دهد زایمان خود را به صورت سزارین داشته باشد.

این جراح و متحصص زنان و زایمان با تاکید بر اینکه زایمان طبیعی بسیار بهتر از سزارین است، تصریح کرد: در سزاین و عمل دوم، شانس چسبندگی رحم، داخل و خارج رحم و چسبندگی روده ها به رحم، مثانه به رحم و در مجموع چسبندگی ها بیشتر است و عوارض چسبندگی می تواند عاملی برای انسداد روده باشد.

عیسی پور عوارض بیهوشی، خونریزی هنگام عمل، احتمال عفونت بیشتر، احتمال ابتلا به آمبولی و ترومبوز عروقی را در سزارین بیشتر دانست و گفت:خونریزی در زایمان طبیعی حدود نیم لیتر بوده در حالی که این خونریزی در سزارین به یک تا یک و نیم لیتر نیز ممکن است برسد.

*زودتر سرپا شدن مادر پس از زایمان طبیعی

 

وی ادامه داد: در زایمان طبیعی مادربسیار زودتر سرپا می شود و به کارهای شخصی خود می رسد و به نوزاد خود شیر می دهد اما در سزارین به خاطر دردی که مادر در روزهای نخست تحمل می کند اینکار به راحتی مقدور نیست.

 

این متخصص زنان و زایمان گذراندن کلاس های آمادگی زایمان طبیعی و زایمان فیزیولوژیک را در جهت کاهش ترس و استرس مادر ضروری دانست و یادآور شد: مادران از 20 تا 28 هفتگی هر چهار هفته یک بار و پس از آن هر دو هفته یک بار تا زمان زایمان به مراکز مراجعه می کنند تا این دوره ها را بگذرانند و زایمان راحتی داشته باشند.

 

*زایمان طبیعی موجب ارتباط بیشتر مادر و نوزاد می شود

 

سمیه صادقی کارشناس مامایی در نوشهر نیز در این باره با بیان اینکه این روزها یکی از مباحث مهم مزیت زایمان طبیعی نسبت به سزارین است، اظهار کرد: به همین دلیل مراکز مامایی، مادران را برای زایمان فیزیولوژیک و طبیعی تشویق می کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه ترفندهای خاص زایمان باید خوشایند مادر باشد، تصریح کرد: تماس پوست به پوست از جمله موضوعات بسیار مهمی است که در زایمان طبیعی مورد توجه متخصصان زایمان و ماماها قرار دارد و مادر و نوزاد بلافاصله پس از زایمان طبیعی کنار هم قرار می‌گیرند و ارتباط برقرار می‌کنند که از نظر روانی دارای اهمیت زیادی است و باعث رشد روانی نوزاد می شود.

 

این کارشناس مامایی، استفاده بهتر از شیر مادر و مکیدن بهتر نوزادان را از مزایای دیگر زایمان طبیعی برشمرد و گفت: از دیگر محاسن زایمان طبیعی این است که وقتی جنین کامل می‌شود خودبه خود دردها شروع خواهد شد و مادر برای زایمان آماده می شود و مانند سزارین نیست که زمان زایمان توسط شخص و یا پزشک را تعیین شود.

 

صادقی، کاهش مشکلات تنفس، تقویت سیستم قلبی عروقی، تقویت گردش خون و سیستم روده نوزاد را از دیگر مزایای زایمان طبیعی عنوان و خاطرنشان کرد: از آن جایی که در زایمان طبیعی مادر در جریان فرایند زایمان قرار دارد ارتباط هورمونی و حس خوبی در مادر و نوزاد ایجاد می شود و نوزاد علاقه بیشتری برای مکیدن شیر مادر دارد.

 

* زایمان طبیعی ارزان تر و مقرون به صرفه تر از سزارین

 

این کارشناس مامایی، زایمان طبیعی را ارزان تر و مقرون به صرفه تر از سزارین دانست و گفت: طولانی بودن زمان بهبود در سزارین، افزایش خونریزی حین عمل و پس از آن،احتمال عفونت در محل برش سزارین و احتمال آمبولی و افزایش هزینه خانواده از دیگر معایب سزارین است.

 

صادقی در ادامه افزود: بنا برآمار تعداد سزارین در ایران 55 درصد بوده اما این رقم در کشورهای پیشرفته تنها 5 تا 10درصد است.

 

وی با بیان اینکه زایمان طبیعی نیاز به فرهنگ سازی دارد، خاطر نشان کرد:به علت وجود رقابت و چشم و هم چشمی در بین اقوام و آشنایان میل به سزارین افزایش می یابد در حالی که باید در این زمینه فرهنگ سازی شود.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

خواندن 1588 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...