Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آخرین اخبار

حرکات اصلاحی
ارسال گزارش
خبرنگار افتخاری

ProJoom Multi Rotator: No banners detected!

مصطفی راستینه:

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه

هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان آنها را از يکديگر تميز داد. بدين معني فرهنگ به مفهوم شيوه فکري، اعتقادي و روش‏هاي زندگي اعضاي يک گروه از مردم است؛ يعني ابزارهايي که مي‏سازند و سبکي که مبتني بر آن کارها را به انجام مي‏رسانند. با اين تعبير هر اثر، رسم و انديشه‏ اي و هر شيوه‏ ي بيان و رفتاري که به جامعه مربوط باشد، جز فرهنگ است.

فرهنگ راه و روش زندگي است که افراد يک جامعه همه با هم آن را فرا گرفته‏ اند و در پيروي از آن سهيم و شريک‏ اند. اين راه و روش از جمع و ارتباط، ابزار، فنون، نهادهاي اجتماعي، نگرش‏ها، آموزشها، باورها، انگيزه‏ ها و ارزش‏هاي مورد قبول مردم حاصل گرديده است.

تفاوت بين جامعه و فرهنگ در اين است که جامعه يعني مردم و فرهنگ يعني رفتار مردم. اگر جامعه اي مي‏خواهد باقي بماند، بايد به طور کلي نفع شخصي اعضاي خود را در مقابل تقاضاي جامعه متعادل سازد. خرده فرهنگ به شيوه زندگي گروهي از مردم مي‏گويند که در درون يک فرهنگ بزرگ‏تر قرار دارند. در واقع خرده فرهنگ شامل روش‏ها، بينش‏ها، ارزش‏ها و شيوه‏ هاي رفتار است که درگروه‏ هاي کوچک از يک جامعه جريان دارد و موجب تفاوت‏هاي فکري و رفتاري آنها با يکديگر مي‏شود. بايد فراگرفت که فرهنگ آموختني است، فرهنگ وسيله‏ اي براي کنترل اجتماع در راستای پیشگیری از آسیبهای موجود هر جامعه است و افراد يک جامعه را قادر به پيش‏ بيني رفتار يکديگر مي‏کند. فرهنگ پديده ‏اي پويا، انتقال‏ پذير و پايدار است که با آموزش و پرورش صحیح بوجود خواهد آمد.

به اعتقاد اکثر کارشناسان حوزه جامعه‏ شناسي و روان‏ شناسي، فقر مادر انواع آسيبها است. فقر يک سازه اجتماعي و پديده اي جامعه زاد است. به عنوان يک سازه اجتماعي، فقر مشخص کننده سرنوشت کاري و زندگي اجتماعي انسان است. یکی از مخرب ترین انواع فقر، فقر فرهنگی جامعه است که به واسطه ضعف مدیران آموزشی و پرورشی در تمام رده های سنی حاصل می شود. متاسفانه وجود  انسان های کوچک بر سر کارهای بزرگ (سپردن امور مهم و حیاتی جامعه به دست افراد نالایق و ناکارآمد) باعث شده تا جامعه ی ایرانی اسلامی ما که خود تاثیر گذار و تغییر دهنده فرهنگ دنیا بوده، خود دچار تزلزل و بی فرهنگی شده است. ساختار غلطی که مدیران ما با بی تخصصی و ناکارآمدی خود آن را پایه ریزی کرده اند، باید ساختار شکنی شود. ما به پیروی از دستورات مقام معظم رهبری و به عنوان سربازان این سرزمین کهن، در راستای دل نگرانی های مقام معظم رهبری وارد این کارزار شدیم.

در بررسي مربوط به نابرابري اجتماعي مي‏توان ادعا نمود که فقر، پديده ‏اي جهاني است. نابرابري اجتماعي در همه دوره‏ هاي تاريخي و همه جوامع ديده شده است، بنابراين تنها در يک ناحيه جغرافيايي، يا در یک فرهنگ خاص و يا در ساختار اقتصادي و سياسي خاصی وجود ندارد.

اين نابرابري اجتماعی خود سبب بوجود آمدن شرايط مساعد اقتصادي و اجتماعي براي یک طبقه و شرايط نامساعد براي طبقات ديگر مي‏گردد. تعداد اندکي از شهروندان يک جامعه به موقعيت ‏هاي مساعد اقتصادي، سياسي و اجتماعي نائل مي‏ آيند که اين امر داراي بازتاب‏ هاي منفي براي آن جامعه است.

يکي از اين بازتاب‏ های منفی، نبودن عدالت اجتماعي و گسترش فقر در جامعه است که همگام با افزايش بيکاري و تورم پديدار مي‏شود. در اين راستا جرم و جنايت، آسيب‏هاي اجتماعي و از هم پاشيدن خانواده نيز بي ارتباط با آن نمي‏ باشد.

با توجه به اهمیت نقش فرهنگ و آموزش در جامعه، بنياد پيشگيري از آسيب‏هاي اجتماعي به عنوان نهادي تخصصي در اين حوزه وارد عمل شده و با تمرکز بر  آسيبهای اجتماعي که امروزه جامعه‏ ي ايران را نشانه رفته و اقشار مختلف اجتماع را تحت تاثير قرار داده است؛ فعاليت خود را با تکيه بر آموزش‏هاي اجتماعي، شهروندي و پژوهشي آغاز و رسالت خود را بر مقوله فرهنگ و آموزش متمرکز نموده است تا با حمايت و همکاري تمامي سازمان‏ها و ارگان‏ها به اين مهم جامه عمل بپوشاند. بنياد پيشگيري از آسيب‏هاي اجتماعي در اين راستا و در جهت تحقق اهداف خود، دست سازمان‏ها، ادارات و نهادهاي دولتي و غير دولتي، اساتيد و پژوهشگران حوزه‏ هاي مربوطه و کليه‏ ي فعالان اجتماعي و علاقمندان را جهت همکاري مي‏ فشارد.

خواندن 6119 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...