Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آخرین اخبار

حرکات اصلاحی
ارسال گزارش
خبرنگار افتخاری

ProJoom Multi Rotator: No banners detected!

مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 ساعت 11:59 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن، راه رفتن، دویدن و …) برای این که ما بتوانیم این کارها را انجام دهیم، بخش‌های مختلف مغز با یکدیگر کار می‌کنند، البته هر قسمت مغز برای یک کار بخصوص درست شده است، مثلا حرکت کردن، تصمیم گرفتن و یا آبنبات خوردن. مغز از یک سری سلول‌ها تشکیل شده است که مانند تار عنکبوت به هم بافته شده‌اند و دستور مغز بین سلول­‌ها توسط یک سری مواد شیمیایی منتقل می‌شود. در ادامه با این مقاله همراه باشید تا با مضرات الکل و تاثیر آن بر مغز بیشتر آشنا شویم.

 

 

مضرات الکل برای مغز چیست؟

الکل نظم مواد شیمیایی داخل مغز را به هم می زند و باعث می شود بعضی قسمت های مغز خاموش شود و همین موضوع است که باعث می شود شخص، کارها و صحبت های عجیبی بکند. مثلا الکل روی مخچه اثر می گذارد و باعث می شود آدم تلو تلو خورده و زمین بخورد یا اینکه، الکل بخش حافظه مغز را که به آن هیپوکامپ می گویند فلج می کند و آدم خنگ می شود. الکل روی بخش خاکستری مغز اثر گذاشته و باعث می شود آدم الکی ناراحت و غمگین شود و زیر گریه بزند یا اینکه عصبانی شود و همه چیز را به هم بریزد، با آسان طب در ادامه این مطلب همراه باشید.

 

انسان هایی که با وجود این مضرات الکل ، هنوز هم آن را مصرف می کنند زود پیر می شوند و در اثر خوردن الکل معتاد خواهند شد. در بدن افراد سالم متابولیزم الکل با یک نرخ ثابتی اتفاق می­فتد، به این معنی که استانداردی در رابطه با مصرف برای هر ساعت وجود دارد، این به آن معنی نیست که چقدر از آن نوشیده اید بلکه یعنی چقدر الکل مصرف کرده اید. چندین عامل در این مورد تاثیر گذار هستد که شامل این موارد می شوند:

 

جنس، سن، قد، وزن، سلامتی ، حجم غذا در معده، مقدار الکل در نوشیدنی و داروهای تجویز شده یا غیر قانونی، که توسط فرد مصرف می شود. مقدار الکل در خون یا BAC کلید فهم این مورد است که چرا الکل بر روی ما تاثیر می­ گذارد. اساسا مقدار الکل در خون که به حجم کلی الکل در بدن شما ربط دارد بر میزان آب کلی بدن تقسیم می ­شود، چون الکل در آب رقیق و حل می گردد. بنابراین اگر می خواهید مضرات الکل را در بدنتان کاهش دهید پس از آن، آب بنوشید. بی ای سی یا تاثیر الکل زمانی بالا می رود که بدن الکل را جذب کند زودتر از این که بدن بتواند از طریق متابولیزم دگرگونش کند.

 

برای مثال اگر یک بطری بزرگ یا 3 بطری کوچک که معادل 26 ظرف استاندارد است را بین ساعت 6 عصر تا 2 صبح مصرف کنید، بدنتان برای فرایند خلاص شدن از آن تا ساعت 6 عصر روز بعد به زمان نیاز خواهد داشت به همین علت است که رانندگی و انجام کار بر روی تجهیزات در روز بعد نه تنها قانونی نیست بلکه دیوانگی هم هست.  بخصوص وفتی که متوجه باشید در مغزتان چه اتفاقی افتاده است.

 

چگونه مضرات الکل متوجه مغز و بدن می شود؟

 

الکل وارد بدن شده و به معده می رسد و 20 درصد از آن فورا جذب بدن و 80 درصد دیگر جذب روده کوچک می شود. سپس قلب الکل جذب شده را به تمام بدن پمپاژ می کند که شامل سیستم عصبی مرکزی هم می شود که مغز و نخاع شوکی را در بر می گیرد و به سرعت به مغز می رسد به همین خاطر است که حتی بعد از خوردن یک نوشیدنی شما می توانید احساس آرامش و سبکی در سرتان کنید.

 

الکل می تواند در فعالیت های بین سلول های عصبی و دیگر سلول­ها تداخل ایجاد کند در این حالت همه چیز کند می شود به همین خاطر است که وقتی حتی اگر مقدار کمی الکل وارد خون ما شود اثرات الکل را بر روی هیجان، قضاوت، تعادل، حافظه، سخن گفتن و سطح خشم خود تجربه می کنیم.

 

آیا می دانستید که مغز شما تا حدود 20 تا 25 سالگی رشد می کند به همین خاطر خیلی باید مراقب بود چون الکل می تواند به این جریان مغز آسیب برساند برای مثال مصرف الکل بر قشر مخ اثر می گذارد. بخشی که کنترل احساس را در دست دارد و مراکز بازداری در آنجا قرار دارد، به همین دلیل است که اگر الکل وارد خون شخصی شود، پرحرف تر، جسورتر و اجتماعی تر می شود. همچنین این قسمت بر فرایندهای فکری ما نیز کنترل دارد بنابراین الکل بر قضاوت درست و صحت افکار ما تاثیر می گذارد.

 

قطعه های پیشانی نقش مهمی در برنامه ریزی، ایده پردازی، تصمیم گیری و خودمهارگری دارند. بنابراین وقتی الکل روی قطعه های پیشانی مغز تاثیر می­ گذارد فرد حس می کند که به سختی می توانید احساسات و حالات خودش را کنترل کند و بدون فکر کردن رفتار می کند. حتی شاید بعضا دور از رفتار همیشگی پرخاشگر و تندخو شود.

 

مخچه در ایجاد هماهنگی، تفکر و آگاهی نقش دارد، شما ممکن است با این مهارت ها مشکل داشته باشید وقتی که الکل بر روی مخچه تاثیر می گذارد، به همین علت است افرادی که مصرف کرده اند بعضا تعادل خود را از دست می دهند و میفتند.

 

هیپوکامپوس قسمتی از مغز است که در ایجاد حافظه نقش دارد، بنابراین وقتی الکل به هیپوکامپوس می رسد فرد ممکن است که در به خاطر آوردن چیزهایی که گفته مشکل داشته باشد. یا حتی بدتر ممکن است نتواند کارهایی را که شب قبل انجام داده به یاد آورد. اگر الکل به هیپوکامپوس آسیب برساند ممکن است که شما مسائل را سخت تر یاد بگیرید و یا اتفاقات را در آینده با مشکل بیشتری به یاد آورید.

 

هیپوتالاموس قسمت کوچکی در مغز است که مسئولیت شماری از کارهای روزمره را به عهده دارد، بعد از این که شخص الکل می نوشد، فشار خون ، گرسنگی، تشنگی و ادرار کردن افزایش می یابد در حالیکه دمای بدن و ضربان قلب کاهش پیدا می کند، در نهایت مدولا اعمال خودکار بدن را کنترل می کند مانند ضربان قلب، همچنین دمای بدن را در سطح مناسبی نگه می دارد، چون الکل دمای بدن را کم می کند. نوشیدن مقدار زیادی الکل در هوای سرد می تواند باعث شود تا دمای بدن به پایین تر از سطح بهنجار برسد این وضعیت خطرناک را هایپرترمیا می گویند.

 

چند نتیجه گیری کوتاه در رابطه با مضرات الکل

الکل برای مغز در حال رشد خطرناک است.

 

الکل برای همیشه آسیب به مغز وارد می کند.

 

عملکرد طولانی مدت و سلامتی مغز شما بستگی به انتخاب های امروز شما دارد.

 

نگرش شما به الکل می تواند تاثیر مثبتی بر دوستان و خانواده تان بگذارد.

 

بدنتان به شما متعلق است حقیقت را دریابید و از آن مراقبت کنید این تنها چیزیست که شما دارید.

منبع:آسان طب

خواندن 1858 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...