Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آخرین اخبار

حرکات اصلاحی
ارسال گزارش
خبرنگار افتخاری

ProJoom Multi Rotator: No banners detected!

ترک تحصیل و بزهکاری از رفتارهای پرخطر دانش آموزان تهرانی است

یکشنبه, 08 مهر 1397 ساعت 15:54 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

تهران-خبرنگار آسیب نیوز ، عباسعلی باقری روز یکشنبه در نشست خبری با اشاره به راه اندازی سامانه ای برای معرفی مدارس و مشکلات توسط مدیران اظهارداشت: در این سامانه ترک تحصیل، کودکانی که مورد خشونت و بهره کشی قرار می‌گیرند، بزهکاری، اقدام به خودکشی، انحرافات اخلاقی، مصرف مواد، کارکردن کودکان، آسیب به خود، فرار از مدرسه و فرار از منزل به عنوان مهمترین رفتارهای پرخطر اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه نوع آسیب‌ها در نقاط مختلف تهران متفاوت است، گفت: خشونت خانگی، طلاق والدین، بدسرپرستی، فقر اعتیاد ارتکاب جرایم، کودک آزاری، مورد سوء استفاده قرارگرفتن، ازدواج زودهنگام، حاشیه نشینی و اختلاف خانوادگی از مهم‌ ترین عوامل زمینه‌ ای برای بروز این رفتارها است.

باقری با اشاره به پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس افزود: در تهران بیشتر از سایر شهرهای کشور در معرض آسیب هستیم و در این راستا آموزش والدین و ارکان مدرسه و اجرای طرح نماد با همکاری 13 نهاد را در دستور کار قرار دادیم که امیدواریم تعداد مدارس تهران در این طرح حدوداً به یک دهم مدارس برسد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: 300 مدرس برای آموزش 15هزار آموزگار پایه‌های چهارم، پنجم و ششم در راستای مهارت آموزی و توانمندسازی دانش آموزان تربیت می شوند.

وی افزود: مدارس حصار نیست که آسیب ها وارد آن نشود بلکه مدرسه هم جزیی از جامعه است، متاسفانه بیشتر اقدامات در حوزه آسیب های اجتماعی به اینگونه است که آسیب به وجود می‌آید و بعد به دنبال راه هستیم اما باید پیشگیری کرد؛ در این راستا اولین کار مهارت‌آموزی و توانمند‌سازی دانش‌آموزان و فعالیت‌های جایگزین است.

باقری درباره سند 2030 اظهارداشت: این سند هیچ وقت برای اجرا به مدارس ابلاغ نشده و هیچ چیزی به عنوان سند 2030 وجود ندارد.

 

*وضعیت مدرسه معین

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران درباره آخرین وضعیت مجتمع آموزشی معین در منطقه 2 گفت: درباره این مجتمع نخستین بار است که سخن می گویم، متاسفانه در این باره افرادی بسیاری سخن گفتند که اطلاعی هم نداشتند، آموزش و پرورش به جز اقدام اولیه هیچ کار دیگری انجام نداد و پس از بیان موضوع و اعلام حکم از سوی مرجع قضایی درباره آن صحبت می کنم.

وی با بیان اینکه دبیرستان دوره اول مجتمع آموزشی معین که این اتفاق در آن افتاد، دیگر وجود ندارد، افزود: شورای نظارت آموزش و پرورش تهران، دوره اول متوسطه را منحل کرد و مجوز فردی که این مدارس را ایجاد کرده بود نیز لغو و بر این اساس اتوماتیک‌وار آن 2 مدرسه دیگر(دوره ابتدایی و دوره دوم متوسطه) نیز منحل شد.

باقری با اشاره به اینکه کاربری زمین ساختمان مدرسه معین، آموزشی است، گفت: چند بازنشسته آموزش و پرورش سرمایه گذار این مدرسه بودند و فردی مجوز تاسیس مدرسه را دریافت کرده بود‌ که ما بعد از اتفاق اعلام کردیم این کادر آموزشی و مدیر باید فعالیت خود را متوقف کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران اظهارداشت: سرمایه ‌گذاران فرد واجدالشرایطی با تأیید نهادهای ذی‌ ربط معرفی کردند و مدرسه دیگری با نام «سرآمدان علم» تشکیل شد و دیگر مدرسه معین وجود ندارد و تشکیل دوره اول متوسطه به مدرسه جدید هم در این ساختمان داده نشد.

وی با بیان اینکه مجوز دوره اول متوسطه زمانی داده می‌شود که مدرسه جدید در ساختمان دیگری فعالیت کند، افزود: دلیل موافقت با استعفای مدیر منطقه 2 این بود که دوره اول متوسطه معین را منحل نکرده بود. 

باقری گفت: مدیر مدرسه معین از مدیریت خلع شده و 2سال محرومیت دارد؛ برای معاون خاطی نیز رای دادگاه صادر شده، همچنین او دیگر نمی‌تواند کار کند.

 

*سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران درباره نرخ سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان اظهارداشت: نرخ سرویس مدارس در شورای اسلامی شهر تهران تصویب می شود، ما آن را مناسب ندانسته و به آن اعتراض کرده و به همین دلیل نرخ آن را تاکنون اعلام نکردیم به عنوان مثال برای صدور برخی مجوزها مبلغی را از خانواده ها درخواست کردند که اعتراض خود را به فرمانداری اعلام کردیم.

وی گفت: براساس انعقاد تفاهم نامه با فرمانداری، شهرداری(سازمان تاکسیرانی) تاییدیه خودرو و صلاحیت راننده برعهده تاکسیرانی و نظارت بر عملکرد سرویس، داشتن برچسب و.. برعهده آموش و پرورش است و اگر راننده صلاحیت نداشته باشد با او قرارداد منعقد نمی کنیم.

باقری درباره مشکلات مدارس دولتی و عدم اختصاص سرانه به آنها گفت: مصوبه مجلس در قانون بودجه سال 97 مبنی براینکه مدارس از پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز معاف باشند از سوی دستگاه‌ ذیربط یعنی وزارت نیرو مورد توجه نیست و این وزارتخانه باید درباره عدم عملیاتی شدن این مصوبه پاسخگو باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران افزود: مسئولان وزارت نیرو مدعی هستند که آموزش ‌و پرورش، آئین ‌نامه اجرایی در این رابطه را تدوین نکرده و نمایندگان مجلس هم باید از نهادی که موظف به اجرای این مصوبه است سوال بپرسند که چرا آن را اجرا نمی‌ کند و هنوز هم مدارس به قطعی آب، برق و گاز تهدید می ‌شوند.

وی گفت: وزارت نیرو در برابر عدم اجرای مصوبه معافیت مدارس از پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز باید پاسخگو باشد.

باقری افزود: آئین‌نامه مربوط هم باید با همراهی آموزش‌ و پرورش تنظیم و به دولت ارائه شود البته به نظر می‌رسد با توجه به معافیت مدارس برای پرداخت هزینه‌ها، وزارت نیرو تمایل چندانی ندارد برای تدوین این دستورالعمل همراهی کند.

 

*کمبود 10 هزار نیروی انسانی 

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به کمبود 10 هزار نیروی انسانی در این نهاد اظهارداشت: شهر تهران جز فقیرترین نقاط کشور از لحاظ نیروی انسانی است، تناسب نیروی انسانی در کشور یک به هشت و در تهران یک به 19 است.

وی گفت:کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش به این معنا نیست که بیش از 4هزار مدرسه با بیش 25هزار کلاس درس بدون معلم است، مشکلات موردی مانند بیماری، مرخصی و نقل وانتقالات وجود دارد که شاید 30 مورد کمبود معلم باشد.

باقری با اشاره به جبران کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش تهران افزود: حدود 3هزار نفر از 5 هزار معلمی که بازنشسته شده بودند، به فعالیت خود ادامه دادند، 700 نیروی جدید از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی و حدود600 نفر نیز به تهران منتقل شدند، 120 نفر مربیان پیش‌دبستانی جذب شدند و 5هزار و 700 نفر حق‌التدریس شاغلان و بازنشسته جذب شد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با تاکید بر ارتقای کیفیت آموزشی در شهر تهران اظهارداشت: با توجه به سیاست های وزارت آموزش و پرورش، حذف آزمون اولویت ما در دوره ابتدایی است، ما از مدارس قبولی و نمره نمی خواهیم بلکه مهارت آموزی دانش آموزان و ایجاد نشاط آنان مدنظر است.

وی با بیان اینکه اگر آموزشگاه‌ها در تهران آزمون در دوره ابتدایی بگیرد، مجوز آنها را لغو می‌کنیم، گفت: ما باید خانواده ها را توجیه کنیم تا خواستار برگزار آزمون از ما نباشند و تمرین زندگی کردن را داشته باشیم.

باقری، محدودکردن استفاده از کتاب های آموزشی را از دیگر برنامه های آموزش و پرورش در سال تحصیلی جاری عنوان کرد و افزود: کتاب های کمک درسی باید مورد بررسی قرار بگیرند که بعضی از کتاب ها از جمله تمرین خط به یادگیری دانش آموزان کمک می کنند و بعضی از آنها به عنوان حل مساله مورد استفاده قرار می گیرند که با آنها مخالفیم.

 

*7هزار کلاس درس نیازمند تخریب و نوسازی

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت فضای آموزشی اظهارداشت: تهران از لحاظ فضای آموزشی جزو فقیرترین استان‌ها هستیم؛ سرانه فضای آموزشی در تهران کم است و ما کمترین سرانه را داریم و از سوی دیگر افزایش جمعیت در تهران را داریم که شامل زاد و ولد و مهاجرت است که 5 ، 6 درصد رشد تهران است.

وی با اشاره به اینکه 7 هزار کلاس درس در تهران فرسوده بوده و نیازمند تخریب و نوسازی است، گفت: با وجود افزایش جمعیت در منطقه 22 با کمبود مدرسه مواجه هستیم که نیازمند مدارس زیادی در این منطقه هستیم.

باقری افزود: در مناطقی همچون 15 و چهار سرانه فضای آموزشی کمتر از 1.5 است که شهرداری باید به وظایف خود را انجام دهد و خیرین به کمک بیایند تا مشکل حل می‌شود و در یک روند سه تا چهار ساله مشکل کمبود مدرسه در تهران حل خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اینکه تاکنون اطلاعات یک میلیون و 104 هزار دانش آموز در سامانه سناد ثبت شده، اظهارداشت: پیش بینی می کنیم که این آمار به یک میلیون و 113هزار نفر برسد و در مقایسه با سال گذشته، 30هزار نفر به جمعیت دانش آموزان تهرانی اضافه خواهد شد.

وی با بیان اینکه تراکم دانش‌آموزی در سال گذشته در تهران 32 نفر بود، افزود: امسال هنوز 5 درصد اطلاعات دانش‌آموزان وارد سامانه نشده اما پیش بینی می شود که تراکم همین 32 نفر است و این در حالی است که میانگین کشوری سال گذشته 24.2 بوده است.

باقری درباره روند هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم برای سال تحصیلی 98-97 اظهارداشت: در این روند همچون سال های گذشته انتخاب آزادانه و آگاهانه دانش آموزان مدنظر است اما متاسفانه دانش آموزان اطلاعات کافی درباره رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش ندارند و ما باید اقدامات مناسب و بیشتری در این حوزه انجام دهیم.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/

خواندن 336 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...