Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آموزش کشتار و کالبدشکافی حیوانات به دانش‌آموزان تهرانی

یکشنبه, 28 مرداد 1397 ساعت 14:09 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

آموزش کالبدشکافی حیوانات به دانش‌آموزان نوجوان در فرهنگسرای خاوران، واکنش بسیاری از فعالان حقوق حیوانات را برانگیخت؛ این آموزش‌ها در حالی است که به‌جای کشتن و کالبد شکافی حیوانات می‌توان از مدل‌های پلاستیکی و غیرطبیعی استفاده کرد.

تهران-خبرنگار آسیب نیوز ، کارگاه آموزشی تشریح کالبد خرگوش و ماهی قزل‌آلا، برای گروه سنی نوجوانان، پنجشنبه گذشته در فرهنگسرای خاوران برگزار شد و حدود 30 نفر از دانش‌آموزان پایه هفتم به بالا در این دوره آموزشی شرکت کردند و از نزدیک شاهد تشریح و کالبدشکافی این حیوانات بودند.

 

این کارگاه آموزشی، واکنش بسیاری از فعالان حیوانات را برانگیخت به‌طوری‌که این عده در نامه‌ای سرگشاده به محمدعلی افشانی، شهردار تهران، خواستار توقف استفاده از حیوانات در برنامه‌های آموزشی و علمی و بهره‌گیری از روش‌ها و ابزارهای جایگزین آن شدند.

 

در بخشی از این نامه آمده است:‌ «امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و ابداع ابزار‌ها و روش‌های آموزشی شگفت‌انگیز و کارآمد، گسترده‌شدن دامنه اخلاقیات و دربرگرفتن حیوانات در حیطه خود، آسیب‌های روانی ناشی از آزمایش روی حیوان برای دانش‌آموز، ایجاد موج خشونت در جامعه و فتوای مقام معظم رهبری بر حرام و گناه بودن استفاده از حیوانات در آموزش و پژوهش با وجود جایگزین‌ها، نه تنها نیازی به استفاده از حیوانات زنده و سالم و رساندن آسیب و کشتن آن‌ها در هیچ کلاس درسی وجود ندارد، بلکه آزمایش روی حیوانات از نظر علمی مردود و از نظر اخلاقی مذموم و از نظر شرعی گناه محسوب می‌شود.»

 

آموزش آناتومی حیوانات به دانش‌آموزان لازم است

 

پس از طرح این اعتراضات، مسئول کانون‌های فرهنگسرای خاوران، راجع به برگزاری این کارگاه آموزشی در فرهنگسرای خاوران می‌گوید: تشریح و کالبدشکافی حیوانات، روی حیوانات مرده خرگوش و ماهی صورت گرفته است و هدف از برگزاری چنین کارگاهی ارتقاء دانش و آموزش دانش‌آموزان پایه هفتم به بالا بوده است؛ زیرا باتوجه به تدریس علوم و زیست شناسی در این مقطع سنی لازم است که دانش‌آموزان با آناتومی حیوانات آشنا شوند.

 

به گفته پروین بلوری، پس از اعلام برگزاری کارگاه آموزشی تشریح و کالبدشکافی حیوانات دانش‌آموزان دختر و پسر زیادی به همراه خانواده‌های خود در این کارگاه شرکت کردند و استقبال چشمگیری صورت گرفت.

 

این مقام مسئول در فرهنگسرای خاوران معتقد است: استعدادها و علایق دانش‌آموزان را باید از سنین پایین شناسایی و نسبت به تقویت آن اقدام کرد. برهمین اساس یکی از اهداف برگزاری این کارگاه، شناسایی علایق و استعدادهای نوجوانان بوده است؛ زیرا ممکن است دانش‌آموزی به کالبدشکافی حیوانات علاقمند باشد و پس از حضور در این دوره علاقه خود را شناخته و می‌تواند در آینده به پیگیری و ادامه آن رشته بپردازد.

 

بلوری با انتقاد از واکنش برخی فعالان حقوق حیوانات و فعالان محیط زیست نسبت به برگزاری کارگاه تشریح و کالبدشکافی حیوانات گفت: بچه‌ها باید از کودکی به صورت عملی و تجربی با مسائل آشنا شوند و نباید صرفا به آموزش آنها در قالب کتاب‌های درسی و مباحث تئوری بسنده کرد بنابراین جبهه‌گیری برخی افراد نسبت به این کارگاه اشتباه است. بسیاری از دانش آموزان برای شرکت در این کلاس‌ها هزینه می‌پردازند در حالی که ما به صورت رایگان برگزار کردیم.

 

وی در پاسخ به اینکه چه ضرورتی به آموزش از روی کالبد بی‌جان حیوانات وجود دارد در حالی که می‌توان از ماکت آناتومی بدن حیوانات استفاده کرد، افزود: آموزش از روی بدن حیوانات جذابیت بیشتری برای دانش‌آموزان دارد؛ این جذابیت در مورد آموزش از روی ماکت وجود ندارد و بچه‌ها باید به صورت عملی و تجربی با آناتومی بدن حیوانات آشنا شوند.

 

بلوری ادامه می‌دهد: آموزش کالبد شکافی در این کارگاه به این صورت بوده که دو کارشناس و دکترای جانورشناسی اقدام به تشریح حیوان مرده کردند و تصاویر این کالبدشکافی در نمایشگر بزرگی در کارگاه نمایش داده شده است و این طور نبوده که هر دانش‌آموز شخصاً این تجربه را داشته باشد بلکه دانش‌آموزان در قالب یک برنامه آموزشی، روند کالبدشکافی را در نمایشگر مشاهده کرده‌اند.

 

به‌جای کالبدشکافی، دوستی با حیوانات آموزش داده شود

 

البته این اظهارات مسئول آموزش فرهنگسرای خاوران در شرایطی مطرح شده که مدیر دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران نیز در گفتگو با خبرنگار محیط زیست آنا نسبت به این کارگاه آموزشی واکنش نشان داد و گفت: بهتر است دانش‌آموزان نوجوان به جای آشنایی با تشریح اندام‌های داخلی و کالبدشکافی با موضوعاتی از قیبل دوستی با حیوانات، حق حیات موجودات زنده و شناخت حیوانات آشنا شوند.

 

کیوان هوشمند اضافه کرد: این موضوعات جز برای دانش‌آموزانی که می‌خواهند در آینده وارد رشته‌های مرتبط تخصصی دامپزشکی و پزشکی و پیرا پزشکی شوند، ضرورتی ندارد.

 

برگزاری چنین کارگاه‌هایی آن هم در محیطی فرهنگی نظیر فرهنگسرای خاوران، هنوز جای ابهام دارد اما نکته اساسی در این خصوص این است که برپایی کارگاه‌های کالبدشکافی و تشریح اندام حیوانات، بدون شک حس خشونت در کودکان را افزایش می‌دهد. حتی بسیاری از دانش‌آموزان ممکن است با دیدن چنین صحنه‌هایی، علاوه براینکه ناراحت و مضطرب می‌شوند، حس سنگدلی و بی‌رحمی را نیز نسبت به حیوانات پیدا کنند؛ بنابراین تا زمانی که راه‌های یادگیری و شناخت اندام بدن حیوانات به روش‌های دیگری وجود دارد چرا باید در نخستین مرحله از کالبدشکافی و کشتن حیوانات بی گناه استفاده کنیم.

منبع:آنا

انتهای پیام/

خواندن 158 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...