Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

۱/۴ درصد دانش آموزان ابتدایی مردود می‌شوند/ ثبت نام دانش آموز با صغر سنی در سامانه ممکن نیست

چهارشنبه, 06 تیر 1397 ساعت 20:29 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

جهان‌آرای گفت: حدود یک تا ۱/۴ درصد دانش آموزان تهرانی در ارزشیابی پایان سال (خردادماه) مردود می‌شوند.

نادر جهان‌آرای معاون آموزش ابتدایی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار  تهران-خبرنگارآسیب نیوزدرباره آمار دانش‌آموزان ابتدایی تکرار پایه اظهار کرد: هنوز نمی‌توان آماری از این دانش‌آموزان داشت چرا که بعد از امتحانات شهریور ماه تکرار پایه دانش‌آموزان مشخص می‌شود و اکنون آمار مربوط به دانش‌آموزان نیاز به تلاش بیشتر را داریم.

وی ادامه داد: حدود ۶۰۰ هزار دانش‌آموز ابتدایی در تهران داریم که از این تعداد حدود یک تا ۱.۴ درصد آن‌ها نیازمند تلاش بیشتر هستند.

جهان‌آرای بیان کرد: برخی دانش‌آموزان در طول یک سال تحصیلی امکان آموختن تمام مطالب درسی را ندارند، بنابراین باید برای آموزش کامل یک دوره تحصیلی دیگر را هم سپری کنند، در نتیجه مخالفت با تکرار پایه این گروه از دانش آموزان حق آموزش کامل را از آنها می گیرد.

معاون آموزش ابتدایی تهران با اشاره به اینکه بیشترین آمار مربوط به دانش آموزان نیاز به تلاش بیشتر و تکرار پایه در پایه اول ابتدایی است، اظهار کرد: حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد دانش‌آموزانی که در خرداد ماه نیاز به تلاش بیشتر می‌گیرند، در این پایه تحصیلی بودند.

وی با اشاره به اینکه علل مختلفی در بروز این مشکل دخیل است، گفت: برای کمک به این دانش‌آموزان برنامه‌های متعددی داریم و به این موضوع واقف هستیم که برخی به دلیل مسائل متعدد خانوادگی، درسی یا هوشی توان یادگیری در طول ۸ ماه را ندارند.

ارزیابی های سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان دقیق است

جهان‌آرای درباره تأثیر ارزیابی‌های سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان اظهار کرد: پایگاه‌های سنجش در ارزیابی سطح سلامت نوآموزان نهایت دقت را دارند، اما همیشه ضریبی از خطا ممکن است وجود داشته باشد و به طور کلی دانش‌آموزان بعد از سنجش به سه دسته عادی، دانش‌آموز با نیاز‌های ویژه و تعدادی هم به عنوان دانش‌آموز مرزی شناخته می‌شوند که گروه آخر علی‌رغم محدودیت‌های خاص در آموزش‌های تلفیقی مدارس عادی تحصیل خواهند کرد.

معاون آموزش ابتدایی تهران ادامه داد: دانش‌آموزان مرزی سرعت یادگیری پایین‌تری دارند و در کلاس‌های مدارس عادی با تراکم بالای دانش‌آموزی  دچار مشکل می‌شوند؛ بنابراین در طول ۸ ماه آموزش‌های کامل را نمی‌بینند و اغلب دانش‌آموزان نیاز به تلاش بیشتر در این گروه قرار دارند.

جهان‌آرای درباره تأثیر تراکم بالای کلاسی بر روند آموزش تصریح کرد: علل مشکلات آموزشی را در چهار محور شامل مدرسه، دانش‌آموز، معلم و سایر دسته‌بندی کردیم و تراکم کلاسی هم در این محورها جای می گیرد.

وی در خصوص ثبت‌نام برخی دانش‌آموزان در مدارس با صغر سنی اظهار کرد: برخی خانواده‌ها اصرار دارند تا فرزندانشان را در سن کمتر از ضوابط در نظر گرفته شده برای  ورود به مدرسه ثبت‌نام کنند، اما سیستم مربوطه به گونه‌ای تعریف شده است که دانش‌آموز با سن کمتر از ۶ سال تمام امکان ثبت‌نام ندارد؛ در گذشته این کار بیشتر انجام می‌شد و دانش‌آموز بعد از ثبت‌نام برای اینکه مشکلی وجود نداشته باشد در پایه‌های بالاتر از طرح جهش استفاده می‌کرد، اما اکنون روند سامانه سناد اجازه این کار را نمی‌دهد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

 

خواندن 167 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...