Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آمار مکمل‌های آلوده در کشور بالاست

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 10:59 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رییس شورای تغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: در ورزش ایران برنامه کلی و دقیقی برای تغذیه و برنامه تمرینی ورزشکاران وجود ندارد و روی مکمل‌های غذایی نظارت خاصی صورت نمی‌گیرد.

 

تهران-خبرنگار آسیب نیوز:دکتر شهرام فرج‌زاده درباره جایگاه تغذیه در بین تیم‌های ورزشی اظهار کرد: تغذیه در دهه گذشته اهمیت پیدا کرده که این امر دلایل مختلفی دارد به عنوان مثال وقتی بحث مکمل‌های غذایی مطرح می‌شود همیشه این نگرانی مهم وجود دارد که آیا مکملی که ورزشکار حرفه ای مصرف می‌کند آلوده است یا خیر؟ البته تغذیه ارتباط نزدیکی با برنامه تمرینی دارد که متاسفانه برنامه تمرینی شماری از تیم های ورزشی نظم و اصول علمی کافی و مشخصی ندارد. در ایران برنامه تمرینی ورزشکاران براساس برنامه مسابقات متغیر است و ثبات ندارد و علت این امر این است که مسابقات به راحتی تعطیل شده یا تغییر می یابد. به عنوان مثال ورزشکار برنامه غذایی و تمرینات خود را برحسب مسابقه‌ای که در یک دوره زمانی برای او پیش بینی شده است، تنظیم می‌کند و برنامه مسابقات بنا به دلایل مختلفی به تعویق می‌افتد و یا در آن برهه زمانی برگزار نمی‌شود، در نتیجه برنامه تغذیه و تمرینات ورزشکار دستخوش تغییرات می‌شود.

 

وی گفت: ورزش ایران در بخش حرفه‌ای نظم پایه‌ای ندارد و مرتب دستخوش تغییرات می‌شود. حال تصور کنید این برنامه تمرینی و تغذیه‌ای وقتی در رده سنی پایه به دلیل تغییرات در برنامه مسابقات به هم می‌خورد، چقدر ورزشکار را دچار مشکلات می‌کند.

 

فرج‌زاده خاطرنشان کرد: یکی از نکات مهمی که در تمرینات اهمیت زیادی دارد، تعدیل تمرینات قبل از شروع مسابقات است که خیلی جدی گرفته نمی‌شود و برنامه خاصی در این زمینه وجود ندارد.

 

این متخصص تغذیه اظهار کرد: تدارکاتی که برخی تیم‌ها برای برنامه غذایی ورزشکاران خود در نظر می‌گیرند، بسیار نامنظم است و از کیفیت خوبی برخوردار نیست به طوری که برخی فدراسیونها آمادگی خود را برای استفاده از متخصصان تغذیه اعلام می‌کنند اما در عمل به دلیل داشتن هزینه‌های بالا قادر به اجرای برنامه‌های تغذیه‌ای نیستند. حتی بعضی وقتها دیده شده تیمی به مسابقات مهم اعزام می‌شود، اما به دلیل این که برنامه غذایی کشور مکان برگزاری مسابقات با سبک و ذائقه ورزشکار ایرانی هماهنگ نیست، مربی مجبور می‌شود از سایر گزینه‌ها استفاده کند و در نتیجه ورزشکار دچار افت عملکرد می‌شود. به هر صورت این که در کشور ما چه تمهیداتی برای تغذیه ورزشکاران و مکمل‌های غذایی صورت گرفته دغدغه‌ای است که ورزشکاران با آن دست به گریبان هستند.

 

فرج زاده افزود: اگر آمار ادعای ورزشکاران در استفاده غیرعمدی از مکمل‌های آلوده را مرور کنیم می‌بینیم یکی از کشورهایی هستیم که آمار مکمل‌های آلوده در آن بالاست و متاسفانه خیلی از مکمل‌ها از منابع نامطمئن تهیه می‌شود. بنابراین باید نظارت دقیقی از این نظر بر روی افراد اعزامی صورت بگیرد.

 

وی گفت: به ورزشکاران توصیه می‌کنم هیچ وقت مکملی را از شخص خاصی تهیه نکنند و برای خرید مکمل حتما به داروخانه مراجعه کنند. ورزشکار باید بداند مکملی که استفاده کند بر چه اساس و به چه منظوری است. شاید یک مکمل در یک دوره زمانی مفید باشد و در یک دوره اثر مثبتی برای ورزشکار به دنبال نداشته باشد. ورزشکار قبل از مصرف هر مکملی باید با مشاورین تغذیه مشورت کند و سپس اقدام به مصرف آن نماید.

 

رییس شورای تغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی اظهار کرد: برنامه تغذیه و مکمل تابع یک دوره مشخصی است. ورزشکار بعد از 8 تا 10 هفته برنامه تمرینی، برنامه غذایی و مکمل خود را نیز برحسب این فواصل زمانی باید تغییر دهد و همان شیوه را ادامه ندهد.  اگر یک برنامه تمرینی و تغذیه‌ای که برای هم‌تمرینی‌ یک ورزشکار موفقیت آمیز بوده، ورزشکار نباید براساس همان برنامه تمرینی و تغذیه‌ای برنامه‌های خود را پیش ببرد، شاید این مکمل برای هم‌تمرینی‌اش نتیجه‌بخش باشد، اما برای او امکان دارد نتیجه عکس بدهد.

 

فرج‌زاده در پایان افزود: متاسفانه برنامه کلی و درازمدتی برای تغذیه و برنامه تمرینات ورزشکاران وجود ندارد و مدیران تنها به کسب مدال فکر می‌کنند. ضمن این که بین وزارت بهداشت، کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان در این زمینه همگرایی وجود ندارد. متاسفانه مکمل‌های آلوده، غیرمطمئن و تاریخ گذشته به هر نحو و بدون وجود نظارت حساب شده به فروش می‌رسند و نطارتی در این زمینه وجود ندارد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

خواندن 544 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...