Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آخرین اخبار

حرکات اصلاحی
ارسال گزارش
خبرنگار افتخاری

ProJoom Multi Rotator: No banners detected!

انباشت ثروت و بزه‌کاری در تهران/ از ظرفیت سمن‌ها استفاده نمی‌شود

شنبه, 01 دی 1397 ساعت 14:46 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

گروه جامعه ــ وزیر کشور در دیدار با فعالان اجتماعی عدم توازن و تعادل در سطح کشور را ریشه رشد آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: تعداد سمن‌ها در کشور دو برابر شده اما از ظرفیت آنها استفاده نمی‌شود.

تهران-خبرنگار آسیب نیوز:  رحمانی فضلی وزیر کشور عصر روز چهارشنبه در دیدار با جمعی از فعالان اجتماعی گفت: موضوع آسیب‌های اجتماعی از زمان شروع کار بنده در وزارت کشور یکی از دغدغه‌های اصلی کار ما بوده است؛ چراکه در این حوزه آمار دقیقی وجود نداشت و اطلاعات، آمار و حتی دغدغه‌ها و نگرانی‌ها منسجم و یکپارچه نبود و شناخت از ابعاد مسئله کامل نبود. این در حالی است که آسیب‌های اجتماعی موضوعی پیچیده و چندبعدی است؛ چرا که سرریز همه مسائل و مشکلات اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نظایر آن به آسیب‌های اجتماعی منتهی می‌‌شود.

 

نشست‌های دوره‌ای آسیب‌های اجتماعی در حضور مقام معظم رهبری

 

وزیر کشور در همین زمینه با بیان اینکه تا پیش از آغاز دولت یازدهم، جلسات شورای اجتماعی به طور جدی پیگیری و برگزار نمی‌شد، افزود: با احیای روند فعالیت شورای اجتماعی در این دوره، همزمان مطالعه دقیق و جامعی در حوزه آسیب‌های اجتماعی انجام دادیم و آمار و ارقام را به صورت واقع بینانه استخراج و گزارشی در این زمینه تدوین کردیم که خدمت رئیس جمهوری و رهبری معظم انقلاب اسلامی ارائه شد و در ادامه رهبر معظم دستور پیگیری برای تکمیل این گزارش و برگزاری دوره‌ای نشست آسیب‌های اجتماعی در حضور خودشان را دادند.

 

رحمانی فضلی اضافه کرد: در پی صدور دستور رهبری، یک سال تمام کار جدی برای تکمیل گزارش انجام شد و از آن زمان، جلسات شورای اجتماعی در محضر ایشان هر شش ماه برگزار می‌شود که اخیراً جلسه هفتم آن برگزار شد.

 

وزیر کشور افزود: در جلسات شورا که با حضور رهبری برگزار شد، چند موضوع به عنوان اولویت اصلی کار شورای اجتماعی کشور تعیین و بعلاوه سازمان مستقلی تحت عنوان سازمان امور اجتماعی کشور تشکیل شد، همچنین رهبر انقلاب دستور برگزاری جلسات شورای اجتماعی کشور به ریاست رئیس جمهوری را صادر کردند و بنده به عنوان جانشین رئیس جمهور در این شورا کار را دنبال می‌کنم. در ادامه، بودجه‌ای برای کنترل آسیب‌های اجتماعی تعیین و اساسنامه شورا نیز نوشته‌شد. پس از آن طرح جامع آسیب‌های اجتماعی را تعریف کردیم که همه دستگاه‌های معین و مسئول در این عرصه در این طرح مشخص شدند.

 

باید ۲۰ سال قبل کار بر روی آسیب‌های اجتماعی را آغاز می‌کردیم

 

وی تصریح کرد: رهبری در این عرصه تأکید داشتند که باید در زمینه آسیب‌های اجتماعی به صورت فوق‌العاده عمل کنیم چراکه این کار را باید ۲۰ سال زودتر آغاز می‌کردیم و اکنون عقب هستیم.

 

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه در واقع موضوع آسیب‌های اجتماعی پنهان بود و در این دوره، این موضوع را در عرصه مدیریت کشور آشکار کردیم، گفت: البته وضعیت کشور در این حوزه بسیار بهتر از متوسط سطح جهانی است و این را مدیون الگوها، باورها، اعتقادات و دین خود هستیم، اما با این وجود، به دلیل پیشرفت‌های جامعه و گسترش شهرنشینی و تبعات آن، مشکلاتی نظیر آسیب‌های اجتماعی نیز افزایش یافته است.

وزیر کشور در مقام تشریح عوامل ریشه‌ای بروز آسیب‌های اجتماعی، یکی از مشکلات اصلی در این عرصه را عدم توازن و تعادل در سطح کشور دانست و گفت: در حوزه‌های مختلف در برخی استان‌ها انباشت ثروت، جمعیت، فعالیت، کار و سرمایه و موارد دیگر را شاهد هستیم در حالی در برخی استان‌ها هیچ یک از این موارد وجود ندارد؛ مثلاً در تهران، با انباشت ثروت مواجهیم و همزمان بالاترین میزان بزهکاری و جرم را شاهد هستیم.

 

وی ادامه داد: ریشه این عدم توازن و تعادل بوجود آمده در کشور،  نوع نظام برنامه ریزی ماست که این نظام برنامه ریزی نیز از نظام بودجه ریزی کشور ناشی می‌شود؛ نظام بودجه ریزی که مربوط به بیش از ۵۰ سال گذشته و محصول طرح اصل ترومن است که بر پایه نظام اداری متمرکز تدوین شده است.

 

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه جز نظامات سیاسی و دفاعی و امنیتی هیچ نظام دیگری در کشور پس از انقلاب اسلامی، تغییر نکرده است، گفت: نظام سیاسی به دلیل انقلاب تغییر کرد و نظام دفاعی و امنیتی به دلیل بروز جنگ و نیاز به تغییر در سیستم امنیتی برای دفاع از کشور، دچار تحول اساسی شد، اما دیگر نظامات کشور مانند اداری، برنامه ریزی، بودجه ریزی، مالیاتی و پولی و بانکی، علیرغم برخی تغییرات و اصلاحات انجام شده، تحول اساسی نداشته اند و در کلیت بر همان روال گذشته پایدار مانده‌اند.

 

وی تصریح کرد: برون داد اینگونه نظامات تحول نیافته در کشور همین عدم توازن و تعادل موجود است و این وضعیت، مشکلات اصلی کشور از جمله آسیب‌های اجتماعی را رقم زده است.

 

وزیر کشور با اشاره به اینکه با اقدامات دقیق شورای اجتماعی کشور، روند همه حوزه‌های آسیب‌های اجتماعی؛ حداقل به تثبیت رسیده است، گفت: در واقع در همه حوزه‌های آسیب اجتماعی، جلوی رشد گرفته شده است و در برخی موارد نیز این روند کاهشی شده است؛ با این حال مسائل اقتصادی می‌تواند دوباره بر این روند تاثیرگذار باشد.  

 

رحمانی فضلی در تشریح رویکرد اجتماعی وزارت کشور، با اشاره به اینکه باید مسائل اجتماعی را با رویکرد اجتماعی حل کنیم و اجتماعی کردن یعنی به میان مردم بردن و ازطریق مردم دنبال کردن کار، گفت: در این مسیر در این سال‌ها حمایت جدی از سازمان‌های مردم نهاد داشتیم و سعی کردیم در کوتاه‌ترین زمان به کار آنها رسیدگی و مجوز فعالیت صادر شود. همچنین همکاری‌ها با تشکل‌های مردمی را افزایش دادیم. بعلاوه دستورالعمل سازمان‌های مردم نهاد را نیز در دولت تغییر دادیم و لایحه جامعی تحت عنوان سازمان‌های مردم نهاد تدوین و به مجلس ارائه کردیم که در صورت تصویب گام مهمی در این عرصه خواهدبود.

وزیر کشور با اشاره به اینکه تعداد سمن‌ها در کشور بیش از دو برابر شده است، افزود: با این حال همه این تعداد سمن فعال نیستند و از ظرفیت‌های آنها به خوبی استفاده نمی‌شود. این سمن‌ها نیاز به فرهنگ سازی و آماده سازی دارند تا هر چه بیشتر فعال شوند. همچنین ارتباط سمن‌ها با یکدیگر برای اینکه بتوانند به صورت شبکه‌ای واحد در یک زمینه کار کنند، بسیار تاثیرگذار خواهدبود و از این طریق، سمن‌ها می‌توانند در رسیدن به اهداف مورد نظر بهتر عمل کنند؛ البته وزارت کشور نیز در این مسیر از هیچ اقدامی فروگذار نخواهدکرد.

 

وزیر کشور در پایان گفت: مسائل مطروحه در این نشست و پیشنهادات ارائه شده با معاونین وزارت کشور درمیان گذاشته می‌شود و در صورت نیاز جلساتی تخصصی با معاونین و مسئولان مرتبط در وزارت کشور برگزار می‌شود تا طرح‌ها و برنامه‌ها به ثمر برسد.

منبع:ایکنا

انتهای پیام 

خواندن 441 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...