Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

منع به کارگیری کودکان زباله گرد

شنبه, 17 شهریور 1397 ساعت 13:25 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

تهران-خبرنگار آسیب نیوز: کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا طی نامه‌ای به شورای شهر تهران، ضمن هشدار نسبت به وضعیت سلامت و امنیت کودکان کار در تهران، خواستار منع به کارگیری کودکان زباله گرد توسط پیمانکاران پسماند شهرداری شد.

  

در این نامه خطاب به شهرداری و شورای شهر آمده است: "چنانچه مستحضرید بارزترین جلوه گاه سیمای انسانی شهر شایسته، رعایت کرامت و حقوق شهروندان در سپهر عدالت است. خصوصاً اقشار ضعیف، آسیب پذیر و کودکان در صدر اهمیت مناسبات عادلانه قراردارند؛ بارزترین وصف "عدالت" استقرار هر شیئی در موضع خود است. کودکان، معصوم‌ترین و نیازمندترین مخلوقات در میان ما انسانها هستند؛ جای آنها در میان زباله‌های شهروندان نیست! "

 

در این نامه با اشاره به اعتراض مکرر نهادهای مدنی فعال در حوزه حقوق کودک نسبت به استخدام غیر قانونی کودکان توسط پیمانکاران مدیریت پسماند طرف قرارداد با شهرداری آمده است:

 

"چهره دهشتناک زباله گردی کودکان معصوم، هیچگاه در بوته روزمرگی‌های زمانه، عادی سازی نخواهد شد! همه شهروندان در قبال این رخداد دهشتناک نامبارک مسئولیت انسانی دارند و باید غیرت مدنی خود را ابراز کنند. تکالیف نهادهای مسئول به تبع اولی بر زمین مانده و انتظار تسریع در اقدام بایسته می رود. آسیب‌های اجتماعی تبعی، ضرورت مداخله کنش‌مندانه و هدفمند شورای محترم شهر را موجه می سازد. سکوت شورای شهر، خلاف عهد نمایندگی شهروندان و میثاق وجدانی اعضای محترم تلقی می شود. "

 

این کمیسیون با ابراز نگرانی از استمرار این روند غیر قانونی و خلاف موازین زیست انسانی و قواعد حقوق بشر و شهروندی تاکید داشته:

 

1. اصل چهل و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر منع بهره کشی از کار دیگران تاکید دارد. همچنین به کارگیری کودکان در مشاغل سخت مانند زباله گردی حسب مواد ۷۹و ۸۳و ۸۴ قانون کار و همچنین مقاوله‌نامه محو فوری بدترین اشکال کار کودک و آیین نامه اجرایی آن و ماده ۳۲پیمان نامه حقوق کودک غیرقانونی و ممنوع است. لکن متاسفانه بصورت سیستماتیک شاهد نقض این مقررات توسط پیمانکاران شهرداری هستیم.  

 

2.   مکرراً اخباری حاکی از سوء رفتار با کودکان زباله گرد منتشر می‌شود و مستمرا با خشونت و بد رفتاری مواجه هستند. از خشونت‌های کلامی و برخوردهای توهین آمیز گرفته تا ضرب و شتم که به شکل گسترده، حقوق اساسی آنها را نقض و به جای حل ریشه‌ای این آسیب اجتماعی، صرفا به مواجهه‌ای خشونت آمیز در مقابل این پدیده دست می زنند. اخبار منتشر نشده و مکتوم تعرض‌ها و شکستن حریم و کرامت معصومانه این کودکان خود شرح محزونانه مستوفایی دارد؛ وضعیت مخاطره آمیز مستمری که این کودکان در آن زندگی می کنند زیبنده ایران اسلامی نبوده و مرزهای هشدار را پشت سر گذاشته است.

 

3.  کودکان زباله گرد در معرض انواع بیماری‌های سخت هستند و روند درمانی ایشان نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. این گروه از کودکان از حق کودکی محروم و در معرض انواع آسیب‌های جسمی، جنسی و روانی قرار دارند. حق بهره مندی از آموزش رایگان که در کنف محرومیت از نیازهای اولیه در ردیف سایر اولویت‌های فرعی جای یافته است! جذب مدد داوطلبانه شهروندان و حمایت از گروه‌های مردم نهاد حامی کودکان در زمره بایسته‌های شورای شهر است.

 

4. کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز ضمن نگرانی از روند رو به رشد جذب کودکان در زباله‌گردی و تعدد حوادث ناگوار، با توجه به نقش ذاتی شورای شهر حسب اصل صدم قانون اساسی و وظایف مصرح شوراها طبق بندهای ۲ و ۳ و ۴ و ۱۸ ماده ۷۱ قانون شوراها و تاکید بر نقش نظارتی شورا نسبت به تخلفات صورت گرفته از سوی شهرداری و سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به آن، درخواست اتخاذ تصمیم قانونی آن شورا در موضوع کودکان زباله گرد را دارد.

 

5. انتظار می‌رود شورای شهر، ضمن مقابله با ناقضین حقوق کودک، مبادرت به  شناسایی کودکان زباله گرد و ارائه بسته‌های حمایتی به ایشان و خانواده‌های آسیب و نیز کودکان مهاجری که در معرض ظلم مضاعف هستند نموده و با همکاری سایر نهادهای متولی در راستای تقویت، تامین و توانبخشی، امکان قطع ارتباط کامل کودکان با زباله گردی را فراهم کند.  

 

در ادامه این نامه اظهار امیدواری شده "رنج ملال‌آور فرداسازان میهن کاسته و در آستانه شروع سال تحصیلی به جای غور در انبان زباله گردی، خود را برای رشد و تعالی مهیا سازند. در مسیر حمایت از حقوق کودکان محامی و مدافع شما خواهیم بود. "

 

منبع:ایسنا

خواندن 117 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...