Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آخرین اخبار

حرکات اصلاحی
ارسال گزارش
خبرنگار افتخاری

Please update your Flash Player to view content.

تهران روی گسل فقر و آسیب های اجتماعی

چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 15:27 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

تهران-خبرنگار آسیب نیوز؛رئیس شورای شهر تهران ،فقر را یکی از موضوعات مهم تولید آسیب اجتماعی دانست و گفت: ما هم دچار فقر درآمدی و هم دچار فقر انسانی هستیم.

 

 

 محسن هاشمی در نشست مدیریت شهری و چالش آسیب های اجتماعی افزود: متأسفانه پس از اتفاقات اخیر در کشور، فقر جدیدی هم تولید شد که بخشی از مردم ما را زیر خط فقر برد، براساس برآوردها هم‌اکنون بیش از یک سوم مردم زیر خط فقر و یک دهک جامعه نیز زیر خط مطلق فقر قرار دارند و این نشان می‌دهد که ما با یک موج تورمی در نیمه دوم سال مواجه خواهیم بود که موجب کاهش قدرت خرید و رفاه شهروندان می‌شود. 

وی مهم‌ترین عامل مبارزه با فقر را تولید ثروت از راه ایجاد اشتغال برشمرد و تأکید کرد: یکی از بسترهای ایجاد شغل در تهران بازار گردشگری است. هم‌اکنون در کشورهای پیشرفته ۳۰ درصد از درآمدها از محل گردشگری است.به طور مثال در کشوری مانند فرانسه ۸۰ تا ۹۰ میلیون توریست رفت و آمد می‌کنند. 

در امریکای لاتین و آسیای دور مانند چین نیز از محل گردشگری، شغل‌های ارزان ایجاد می‌شود اما با وجود اینکه ما در کشور بستری برای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری داریم این اتفاق نمی‌افتد و سرمایه گذاری‌های اقتصادی‌ای که در این زمینه انجام شده، دوباره بسته شده است.

وی با بیان اینکه برای مبارزه با بهمن آسیب‌های اجتماعی باید با سیاست‌های مولد فقر مبارزه کنیم، می‌گوید: ما می‌توانستیم تنها از راه ترانزیت مسافر و جذب گردشگر در کشور، بیش از 4-5 میلیارد دلار کسب کنیم. هم‌اکنون دوبی بیش از 60-70 میلیون مسافر و استانبول بیش از 100 میلیون مسافر از همین راه جذب کرده‌اند، درحالی که فرودگاه امام خمینی زیر 10 میلیون مسافر دارد که عمدتاً هم داخلی هستند. 

احتمالاً تاکنون هم به علت وضعیت ارزی، به زیر 4میلیون مسافر سقوط کرده است.خب این به معنای از دست دادن درآمد بالای ارزی و اشتغال است. البته از این نوع سیاست‌ها در کشور ما زیاد دیده می‌شود. 

یکی از این چالش های ملموس در فرودگاه امام خمینی هم به مسأله حجاب مسافران زن برای عبور از ترانزیت برمی‌گردد که ما هنوز نتوانسته‌ایم آن را حل و فصل کنیم. بنابراین لازم است علما، سیاست‌های افراطی را در بعد فرهنگی و اجتماعی از سیاست‌های عقلانی جدا کرده و به جامعه عرضه کنند.رئیس شورای شهر تأکید می‌کند: ما وقتی اشتغال ایجاد می‌کنیم در واقع نهاد خانواده را تقویت کرده‌ایم. وقتی نهاد خانواده شکل بگیرد، خود به خود از تعداد آسیب‌های اجتماعی کاسته می‌شود. 

به‌گفته وی، صندوق‌های قرض‌الحسنه با انگیزه حل مشکل مردم فقیر و نیازمند شکل گرفت، اما می‌بینیم برخی از آنها به محلی برای دادن ربا تبدیل شد و مشکلات اجتماعی به وجود آورد. وی با اشاره به اینکه تجربه نشان داده دولت و شهرداری‌ها نمی‌توانند در کاهش آسیب‌های اجتماعی به اندازه سازمان‌های مردم نهاد مؤثر باشند، می‌گوید: البته باید مراقب بود، چون بعضی از این انجمن‌های مردم نهاد با اندیشه پولشویی شکل می‌گیرند.

هاشمی با بیان اینکه سیاست‌های جدید درباره منع به‌کارگیری بازنشستگان، درواقع برای جوانان شغل ایجاد می‌کند، تصریح کرد: اگر به امنیت سرمایه‌گذاری کمک کنیم، شغل ایجاد می‌شود. 

وی ادامه داد: ابرچالش آسیب‌های اجتماعی یکی از بحث‌های حیاتی و بحرانی جامعه است که در بالاترین سطوح نظام دنبال می‌شود، به‌نظر می‌رسد در ماه‌های آینده بویژه اواخر سال ممکن است ما با بحران جدی در این حوزه مواجه شویم.

تهران زنانه شده است

اردشیر گراوند، پژوهشگر اجتماعی هم با انتقاد از توزیع ناعادلانه ثروت، درآمد و منابع در کشور گفت: متأسفانه ما کشور را دچار یک عدم تعادل منطقه‌ای کرده‌ایم که طی این 60 سال، تولید فقر کرده است. برای مثال تهران هم‌اکنون 1.6 دهم منابع مالی کشور را بیش از جمعیت‌اش به خود اختصاص داده است. نتیجه آنکه تا زمانی که این عدم تعادل از بین نرود، مهاجرت به استان‌های برخوردار هم اتفاق خواهد افتاد. 

درحالی که حکومت وظیفه دارد این عدد را از ۱.۶ به ۱.۱ در تهران برساند.وی با بیان اینکه مقصد اصلی همه مهاجرت ها تهران است، ادامه داد: در دهه 50، 475 هزار نفر، در دهه 60، 350 هزار نفر، دهه 70، 615 هزار نفر و فقط در سال 95، 330 هزار نفر به تهران و کرج مهاجرت کرده‌اند. جالب اینکه همان استان‌هایی که رانت گرفته‌اند، مثل یزد همچنان در گردونه مهاجرفرست‌ها قرار دارند.

گراوند ادامه داد: نخستین بلایی که مهاجرت بر سر کشور می‌آورد، برهم زدن نسبت جنسیتی است. در یک جامعه سالم، نسبت جنسیتی مرد به زن، 103 به 100 است، اما ما با مهاجرت جوان هایمان از کشور، این نسبت را تغییر داده‌ایم. الان نسبت جنسیتی زیر100 است.البته با افزایش دلار، این روند مهاجرت کمی کند شده است! 

وی با بیان اینکه الان نسبت جنسی در استان تهران 101.1 است، گفت: این به معنای زنانه شدن تهران است چراکه زنان و خواهران ما در سراسر کشور پناهی ندارند و بالاجبار به تهران مهاجرت می‌کنند. جالب اینکه این نسبت جنسی در شهر تهران 99 است، یعنی 99 مرد در مقابل 100 زن! و جز در یکی – دو منطقه، هیچ تعادل جنسیتی وجود ندارد. در این شرایط که زنان کشور به علت معیشت راهی تهران می‌شوند، اگر فکری به حال مسکن، بهداشت و آموزش نشود، مطمئن باشید که فساد جنسی و اخلاقی ما سر به فلک خواهد کشید. عمده این افراد هم تحصیلکرده هستند.

وی با بیان اینکه ادارات ما هم زنانه شده‌اند، ادامه داد: ما وقتی کشور را تحویل گرفتیم، بیش از 7 هزار مرد و بیش از 5 هزار زن مجرد بودند، اما بعد با شرایطی که به وجود آوردیم الان حدود 105 هزار دختر مجرد قطعی بالای 45 سال داریم. 

گراوند تأکید کرد: میزان آمار تجرد قطعی از ۰.۸ پیش از انقلاب به ۴.۴ رسیده است. این عدد بالایی است چراکه پیامد تجرد قطعی فقط بحث باروری نیست، بلکه آثار و پیامدهای جدی اجتماعی به‌دنبال دارد. هم‌اکنون مجردهای قطعی در مرکز شهر تهران سکونت دارند.اساسی‌ترین راه حل هم تشکیل خانواده است.

وی تعداد زنان سرپرست خانوار را پیش از انقلاب 500هزارنفر و حالا بیش از 3میلیون نفر اعلام کرد و گفت: الان 13.8 درصد خانوارهای تهران، سرپرست خانوار هستند که بشدت درگیر مشکلات معیشتی هستند و به ناچار به خاطر کنترل اجتماعی شهرستان‌ها و معیشت به تهران و عمدتاً هم به پردیس مهاجرت کرده‌اند. 

این پژوهشگر ادامه می‌دهد: الان 500 هزار واحد خالی در استان تهران است، اما 25درصد مردم مستأجرند. همین واحدها، بر حباب نرخ‌ها می‌دمند.ما با این مردم چه کرده ایم، پولشان پناه ندارد، به سکه و دلار پناه می‌آورند، الان در شهر تهران حدود 49 درصد مردم مستأجرند و در معرض آسیب قرار دارند، حکومت باید مسأله مسکن را حل می‌کرد. به اشتباه همه توانمان را برای رفع بیکاری در تهران گذاشته ایم، اما حالا نرخ بیکاری زنان حدود 22 درصد و در مردان 7 درصد است. جالب اینکه یک چهارم جمعیت شهر تهران تحصیلات عالیه دارند.

وی با اشاره به فشارهای روانی و اقتصادی بر مردم گفت: هم‌اکنون از 26 دلیل مرگ و میر، 40 درصد مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است. از سال 88 به بعد هم این روند شدت گرفته است، بیماری اعصاب، تنفسی و قلبی و عروقی، حدود 51 درصد مرگ و میرهای مردم را تشکیل می‌دهد.

منبع:سلامت نیوز

انتهای پیام/

خواندن 210 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...