Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آمار مشارکت جوانان در حوزه مسائل اجتماعی بسیار ناچیز است

دوشنبه, 10 ارديبهشت 1397 ساعت 17:54 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی گفت: آمار مشارکت جوانان در حوزه مسائل اجتماعی بسیار ناچیز است و این نشان از عدم اقبال از برنامه‌ریزان حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی دارد.

 

تهران – خبرنگار آسیب نیوز :  مصطفی راستینه ظهر امروز در جلسه اندیشه‌ورزی آموزش همگانی معاونت اجتماعی فاتب اظهار کرد: با وجود توسعه شبکه‌های اجتماعی و گسترش فضای مجازی در کشور متأسفانه تاکنون اقدام مؤثری در این زمینه انجام نشده است، گویا تا به فاجعه نرسیم مسؤولان حرکتی از خود نشان نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه روند کنونی سیستم مدیریتی تنها به حجم چالش افزوده است، تصریح کرد: آمار مشارکت جوانان در حوزه مسائل اجتماعی بسیار ناچیز است و این نشان از عدم اقبال از برنامه‌ریزان حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی دارد.

رئیس بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بیان کرد: انجام امور فرهنگی و اجتماعی به تنهایی در توان دولتی‌ها نیست و ضرورت ورود انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد امری بدیهی است، در حالی که اعتبار را ارگان‌های دولتی دریافت می‌کند و سمن‌ها فقط در مواقع بحران باید پای کار بیایند.

وی تصریح کرد: در همه جای دنیا سازمان‌های مردم‌نهاد مدیریت منابع را در اختیار دارند، در حالی که در کشور ما این مسئله کاملاً برعکس است که نتایج اسف‌باری را در پی داشته است.

راستینه خاطرنشان کرد: عمده همایش‌ها، جلسات و سمینارها به‌صورت فرمایشی برگز می‌شود و تنها به ارائه آمار و پرداختن به مسائل شعاری برای رفع تکلیف و مسؤولیت اکتفا می‌کنند، در حالی که ادامه این روند اثرات زیان‌باری را به بدنه جامعه تحمیل می‌کند.

وی اظهار کرد: در اصل آموزش در کشور دچار مشکلات زیربنایی هستیم به‌ طوری که در سطوح پایین آموزشی از ارائه خدمات آموزشی مهارت در بین نوجوانان و جوانان خودداری می‌شود و این مسئله در حال تبدیل‌شدن به یک بحران در جامعه است.

رئیس بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اضافه کرد: ایجاد خطوط قرمز در حوزه آسیب‌های اجتماعی جز بازدارندگی و ایجاد شکاف و توسعه دامنه آسیب‌ها در جامعه ثمر دیگری ندارد و این امر مستلزم بازنگری جدی است.

وی ادامه داد: زمان دسترسی به مواد مخدر در فضاهای مجازی به یک مسئله عادی تبدیل شده و عدم آشنایی خانواده‌ها نسبت به شناخت مواد مخدر باعث توسعه توزیع مواد مخدر در بین جوانان و نوجوانان شده و سن اعتیاد را پایین آورده است.

راستینه در پایان متذکر شد: امید می‌رود با برنامه‌ریزی و تعامل ارگان‌های دولتی و تشکل‌های مردم‌نهاد دامنه توسعه و گسترش آسیب‌ها در جامعه کاهش یابد.

انتهای پیام/

 

خواندن 311 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...