Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آخرین اخبار

حرکات اصلاحی
ارسال گزارش
خبرنگار افتخاری

Please update your Flash Player to view content.

حاشیه نشینان بیش از شهری ها به مراکز سلامت روان می آیند

چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 15:57 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 

تهران-خبرنگار آسیب نیوز :  معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آسیب های اجتماعی و مسائل و اختلالات روانپزشکی در حاشیه شهرها بیش از مناطق شهری است و البته مراجعه مردم این مناطق به مراکز بهداشتی برای کنترل این مشکلات نیز از شهرها بیشتر است.

 

علیرضا رئیسی روز چهارشنبه افزود: مشکلات و اختلالات روانپزشکی در حاشیه شهرها زیاد است و البته شاید به علت بهتر بودن خدمات دولتی افراد ساکن در این مناطق حاشیه ای بیش از مردم شهر به مراکز بهداشت مراجعه می کنند و خدمات سلامت روان را به صورت رایگان یا با بهای بسیار کم دریافت می کنند.

 

 

وی گفت: وزارت بهداشت بعد از اجرای طرح تحول سلامت، افزایش کمی و کیفی خدمات سلامت روان را در دستور کار قرار داد و با اجرای این برنامه حدود 1600 کارشناس بهداشت روان به صورت نیروهای خرید خدمت در مراکز و شبکه بهداشتی کشور جذب و بکارگیری شدند.

 

 

وی گفت: این افراد که عمدتا فارغ التحصیلان رشته روانشناسی هستند در مراکز جامع خدمات سلامت به خصوص در حاشیه شهرها به صورت رایگان به افراد مراجعه کنند، مشاوره و خدمات بهداشت روان را ارائه می کنند و درصورت نیاز و شدید بودن بیمار افراد را به روانپزشک در شهرها ارجاع می دهند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: مسائل و اختلالات روانی به عوامل مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مربوط است و گاهی نمی توان یک عامل مشخص را در بروز این آسیب و اختلال معرفی کرد. پیشگیری از بروز این اختلالات نیز واکسن ندارد بلکه باید با آموزش و مشاوره در طول زندگی افراد را به سمت سلامت روان هدایت کرد.

 

 

وی اظهار داشت: آموزش خانواده و جامعه و پایدار بودن وضعیت اقتصادی و اجتماعی در سلامت روان تاثیر دارد و برای کنترل و کاهش اختلالات روانی توجه به همه ابعاد زندگی از جمله شغل، نیازهای فیریولوژیک، آموزش، محیط زیست و بسیاری مسائل دیگر دخیل است.

 

 

رئیسی توضیح داد: وزارت بهداشت برای پیشگیری و کنترل این اختلالات نیروها و کارشناسان بهداشت روان را در مراکز بهداشتی و مراکز جامع سلامت مستقر کرده است و هر کارشناس بهداشت روان جمعیت 20تا 25هزار نفری را تحت پوشش دارد و خدمات لازم را بر اساس یک بسته خدمتی تعریف شده به مردم ارائه می کند.

 

 

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه اختلالات روانی موارد مختلفی از افسردگی، اضطراب، افکارهای منفی، خشونت خانوادگی در بر دارد، تصریح کرد: طلاق هم اکنون یکی از عوامل مهم بروز اختلالات روانی در مردان و زنان است، برخی آمارها نشان می دهد که در برخی مناطق حتی از هر چهار ازدواج یکی به طلاق منجر می شود و این مسئله نیز اختلالات روانی را افزایش می دهد.

 

 

رئیسی گفت: اختلالات روانی طیف خفیف تا شدید و باید برای کنترل این آسیب جمعیت مبتلا به این اختلالات را شناسایی کنیم و افراد شناسایی تحت پوشش خدمات پیگیرانه قرار گیرند.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/

خواندن 205 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...