Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

توصیه‌های پزشکی به حجاج/ زائران مایعات فراوان بنوشند

یکشنبه, 07 مرداد 1397 ساعت 18:06 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مشاور اجرایی رئیس مرکزی پزشکی حج و زیارت هلال احمر گفت: گرمازدگی مهم‌ترین مشکلی است که حجاج امسال با آن رو به رو هستند.

طاهر درودی مشاور اجرایی رئیس مرکزی پزشکی جمعیت هلال احمر در گفتگو با خبرنگار تهران--خبر نگارا آسیب نیوز تصریح کرد: ‌امسال با توجه به اینکه موسم حج در اوج گرما است، برای پیشگیری ازگرمازدگی به حجاج توصیه می شود به دستورالعمل هایی که در جلسات آموزشی به آنان قبل از اعزام ارائه شده عمل کنند.

 

وی تاکید کرد: زائران باید مایعات فراوان مصرف کنند و اگر برای زیارت و یا خرید از هتل خارج می شوند، حتما بطری آب به همراه  داشته باشند و به هیچ عنوان در معرض مستقیم نور آفتاب قرار نگیرند.

 

درودی در ادامه عنوان کرد: حجاج اگر قرار است مسافتی را پیاده روی کنند که سقف ندارد و در حالت احرام نیستند، از چتر سفید استفاده کنند‌.

وی خاطر نشان کرد: زائران اگر احساس گرما زدگی کردند، آب فراوان، لیمو ترش و در صورتی که فشار خون و یا سابقه ناراحتی کلیه ندارند، مقدار مختصری نمک مصرف کنند. همچنین توصیه می شود تا زائران هر روز استحمام کنند.

درودی با اشاره به استفاده از لباس های سفید و نخی افزود: زمانی که زائران احساس شرایط اولیه گرمازدگی همچون ضعف و خستگی کردند، بلافاصله به همراهانشان اطلاع دهند و به نزدیک ترین پزشک مراجعه کنند.

مشاور اجرایی رئیس مرکزی پزشکی حج و زیارت هلال احمر گفت: حجاج حتی المقدور بعد از غروب آفتاب و هنگام شب از هتل ها خارج شوند و از پیاده‌روی های بیهوده خودداری و انرژی خود را ذخیره کنند، زیرا فعالیت بیش از حد موجب می شود تا انرژی کافی و لازم را برای انجام اعمال حج نداشته باشند.

درودی در خصوص زائرانی که هنوز اعزام نشده اند، گفت: زائرانی که هنوز اعزام نشده اند، روزانه ساعتی را پیاده روی کنند تا بدنشان به شرایط مشابه موسم حج عادت کند.

وی اظهار کرد: به زائرانی که دارو مصرف می کنند و یا بیماری خاصی دارند، توصیه می شود داروهای خود را به مقدار لازم و حتی دو برابر میزان مصرف در دو ساک جداگانه به همراه داشته باشند. به هیچ عنوان خودسرانه دارویی را کم یا زیاد مصرف نکنند و تغییرات دارویی در صورت نیاز با نظر پزشکان صورت گیرد.

 

درودی در پایان گفت: زائرانی که دچار فشار خون، بیماری های قلبی و یا دیابت هستند، این مسئله را از قبل به مدیر کاروان خود  اطلاع دهند تا کمتر دچار مشکل شوند.

منبع:باشگاه خبر نگاران جوان

انتهای پیام/

 

 

خواندن 147 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...